–>

(Видео) Катастрофа во Либија: пукнаа брани, уништен град, илјадници мртви, пишува Си-ен-ен

Видео-Катастрофа-во-Либија-пукнаа-брани-уништен-град-илјадници-мртви.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Се стравува дека илјадници луѓе загинале во Либија откако бурата Даниел донесе толку многу дожд на североисток што две брани се урнаа во еден регион, влечејќи цели населби во морето. Повеќе од 2.000 луѓе загинаа, а околу 6.000 се водат за исчезнати во тешко погодениот град Дерна, каде што под притисокот на поплавите се урнаа две брани, пишува Си-ен-ен.

„Како резултат на тоа се урнаа три моста. Водата што тече однесе цели населби и на крајот ги исфрли во морето“, изјави Ахмед Мисамари, портпарол на Либиската национална армија.

Според Си-ен-ен, овие бројки не можат да се проверат независно, а Мисари не даде извор за неговите бројки за загинатите и исчезнатите. Црвената полумесечина на Бенгази претходно процени дека во Дерна загинале од 150 до 250 луѓе, според Ројтерс.

Шефот на либиската служба за итни случаи, Осама Али, за Си-Ен-Ен изјави дека по уривањето на браната „целата вода отишла во областа кај Дерна, која е планинско крајбрежно подрачје“.

Куќите во долините беа однесени од силни струи од кал кои носеа возила и остатоци, додаде тој. Телефонските линии во градот исто така се во прекин, што ги отежнува напорите за спасување, рече Али, а работниците не можеа да влезат во Дерна поради огромното уништување.

Али рече дека властите не ги предвиделе размерите на катастрофата. „Временските услови не беа добро проучени, нивото на морската вода и врнежите [не беа проучени], брзината на ветерот, немаше евакуации на семејства кои би можеле да се најдат на патот на бурата и во долините“, рече Али.

„Либија не беше подготвена за ваква катастрофа, никогаш не сме биле сведоци на вакво нешто. Признаваме дека имаше недостатоци иако првпат се соочуваме со вакво нешто“, рече Али.

Мисамари, портпарол на либиската национална армија, изјави дека биле погодени уште неколку градови како Ал-Бајда, Ал-Марџ, Тобрук, Такенис, Ал-Бајада и Батах.

Либија е земја со околу шест милиони жители, која е поделена меѓу фракции од 2014 година како резултат на граѓанската војна што се појави таму по смртта на Моамер Гадафи и акцијата на НАТО во 2011 година.

Шефот на либиската источна влада, поддржана од парламентот, Осама Хамад, ја опиша ситуацијата како „катастрофална и без преседан“, според извештајот на државната либиска новинска агенција (ЛАНА).

Снимките на социјалните мрежи покажуваат потопени автомобили, урнати згради и порои вода кои течат брзо низ улиците. Болниците во источниот град Бајда се евакуирани, според видеата споделени на Фејсбук од Медицинскиот центар Бајда.

„Обединетите нации во Либија внимателно ја следат вонредната ситуација предизвикана од тешките временски услови во источниот регион на земјата“, се вели во соопштението на мисијата за поддршка на Обединетите нации во Либија.

Неколку земји испратија сочувство и понудија помош за Либија додека спасувачките тимови се обидуваат да најдат преживеани под урнатините.

Турската агенција за катастрофи во понеделникот соопшти дека ќе мобилизира 150 лица за пребарување и спасување, заедно со шатори, возила за спасување и други материјали, како што се генератори.

Американската амбасада во Либија на Твитер објави дека е во „близок контакт со Обединетите нации и со властите во Либија за да се утврди колку брзо можеме да обезбедиме помош онаму каде што е најпотребна“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK