–>

(Видео) Израел: Синоќа убивме десетици членови на Хамас, некои од нив се криеја во тунелите

Видео-Израел-Синоќа-убивме-десетици-членови-на-Хамас-некои-од.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека убиле „десетици“ борци на Хамас во текот на ноќта додека ги зајакнале своите копнени операции во Газа.

„За време на судирите со терористите во Појасот Газа, војниците на ИДФ убија десетици терористи кои се забарикадираа во згради и тунели и се обидоа да ги нападнат нашите сили. Во еден инцидент, авион на ИДФ нападна локација во зграда на терористичката организација Хамас, во која имаше повеќе од 20 терористички оперативци на Хамас“, се вели во утринската изјава за печатот на ИДФ.

Покрај тоа, во текот на изминатите неколку дена, ИДФ погоди повеќе од 600 терористички цели, вклучително и складишта за оружје, десетици локации за лансирање на противтенковски ракети, како и засолништа и собирни места што ги користи терористичката организација Хамас.

Во текот на ноќта војниците на ИДФ идентификуваа вооружени терористи и пункт за лансирање противтенковски ракети во областа на Универзитетот Ал-Азхар и испратија борбен авион да ги нападне.

Овие тврдења не се независно потврдени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK