(Видео) Италијанските служби спасија најмалку 76 лица откако патнички брод почна да тоне

spasuvanje-brod.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИталијанските служби спасија најмалку 76 лица откако патничкиот брод „Аудас“ почна да пропушта вода и да тоне.

Крајбрежната стража на Трст успеала да ги однесе сите патници на безбедно, пишува „Скај Њуз“. Новиот брод што пловел на релација Трст – Градо наиде на сериозни проблеми во лагуната Градо.

Бродот почнал да пропушта вода и постоел ризик да потоне. Италијанските власти ги ангажираа сите расположливи ресурси – крајбрежната стража, полицијата и пожарникарите – за да ги евакуираат патниците.

Властите добија повик за помош во 11:50 часот. „Аудас“ започна со пловење во 2023 година. Со бродот управува Azienda Provinciale Trasporti (APT), член на конзорциумот TPL FVG, кој го надгледува регионалниот јавен превоз, според InTrieste.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK