–>

(Видео) Експлозија и пожар на бензинска пумпа во Русија, најмалку 35 мртви, повредени се 13 деца

192583dd-6a8b-47dc-bfad-47b044109b7a.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку 35 лица загинаа, а десетици се повредени во експлозија и пожар на бензинска пумпа во руската кавкаска република Дагестан, покажуваат новите податоци што денеска ги објавија властите.

Причините за катастрофата се’ уште не се познати, но слични несреќи и пожари не се невообичаени во Русија. Тие често се резултат на непочитување на безбедносните прописи и стари инсталации, пишува „Индекс“.

На видео снимките од Министерството за вонредни состојби се гледаат остатоци од изгорени автомобили и спасувачи со шлемови кои се обидуваат да го изгаснат пламенот и да ги отстранат остатоците.

Локалните власти објавија за 35 загинати и 64 повредени, што е зголемување од утрово кога агенцијата „Интерфакс“, повикувајќи се на регионалните служби за итна медицинска помош, објави дека бројот на загинати се искачи на 25 лица, меѓу кои и три деца.

На пожарникарите им требаа повеќе од три и пол часа да го изгаснат пожарот, кој се прошири на површина од 600 квадратни метри, јави ТАСС, повикувајќи се на соопштение на руската служба за вонредни состојби.

Денешниот ден е прогласен за ден на жалост во Дагестан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK