(Видео) Експлозии одекнаа низ Русија, има загинати и повредени

Видео-Експлозии-одекнаа-низ-Русија-има-загинати-и-повредени.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНеколку воздушни проектили кои се приближувале до градот Белгород биле соборени со системи за противвоздушна одбрана, соопшти вчера вечерта гувернерот на Белгородската област Вјачеслав Гладков. Тој додаде дека едно лице загинало, додека четири се повредени, пренесува руската државна новинска агенција ТАСС.

„Нашиот систем за противвоздушна одбрана оперираше над Белгород и округот Белгород. Соборени се неколку воздушни цели кои се приближуваа до градот. Службите за итни случаи ги проверуваат информациите за последиците на теренот“, напиша Гладков на својот канал Телеграм, додавајќи дека се упатува кон настани на сајтот.

„Вести за масовен напад на градот Белгород. Еден човек загина како резултат на директен удар со проектил во станбена зграда. Четири лица се ранети, меѓу кои и едно 10-годишно дете“, изјави тој подоцна.

Тој истакна дека на десет приватни станбени објекти се регистрирани различни штети. Оштетени се и две возила. „Се утврдуваат местата на оштетување, веднаш потоа ќе започнат активностите за опоравување“, најави тој.

На социјалните мрежи се појавија серија снимки на кои се гледаат експлозии во регионот на Белгород. Нападнат е и регионот Брјан, како што потврди неговиот гувернер. Руските системи за противвоздушна одбрана соборија пет беспилотни летала над Брјанско и Брјанската област, а нема повредени, изјави гувернерот Александар Богомаз.

„Провоздушната одбрана на руското Министерство за одбрана оперира над градот Брјанск и областа Брјанск. Уништени се пет беспилотни летала. Според првичните информации, нема повредени“, објави тој на својот канал „Телеграм“.

Руското Министерство за одбрана потоа објави дека вкупно 32 украински беспилотни летала биле соборени од противвоздушни одбранбени системи над регионите Москва, Брјанск, Курск и Орел.

„Во текот на изминатата ноќ беше спречен обид на режимот во Киев да изврши терористички напад со помош на дронови со фиксни крила врз објекти на територијата на Руската Федерација. Дежурните единици за противвоздушна одбрана уништија и пресретнаа 32 украински беспилотни летала во воздухот над териториите на регионите Брјанск, Орелск, Курск и Москва“, соопшти Министерството.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK