Поранешен шведски премиер: Путин сонува за царство, сака да ги проголта Украина и Белорусија

Поранешен-шведски-премиер-Путин-сонува-за-царство-сака-да-ги.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКарл Билт, поранешен шведски премиер и министер за надворешни работи и поранешен специјален пратеник на ЕУ за поранешна Југославија, пред десет дена напиша авторски текст во кој ја анализира актуелната позиција на рускиот претседател Владимир Путин. Текстот е објавен под наслов „Слепа улица на Путин“ во Киев Индипендент.

Билд потсетува дека Путин на својата голема годишна прес-конференција јасно стави до знаење дека ќе биде подготвен за мировно решение со Украина само откако ќе ги постигне своите цели, кои не се променети откако ја започна својата целосна инвазија на 24 февруари 2022 година.

Тој смета дека Путин сака демилитаризирана Украина, односно земја подложна на руската армија и безбедносна контрола над нејзината територија. Тој забележува дека Путин бара „деназификација“, што значи дека Украина ќе биде ставена под руска политичка контрола.

Билд е убеден дека со исполнување на желбите на Путин, Русија би ја апсорбирала Украина, која би престанала да постои како национална држава. Путин постојано изјави дека нема историско оправдување за Украина бидејќи таа се состои од територија која долго време ја држи Руската империја.

Сепак, Билд тврди дека истото може да се каже и за денешните земји низ Европа кои паднале под јаремот на Отоманската, Австроунгарската или Руската империја. Тој додава дека всушност огромното мнозинство од 193 земји кои ги сочинуваат Обединетите нации станале независни дури по Втората светска војна.

„За време на историскиот период што го преокупира Путин, многу од денешните држави не постоеја ниту во имагинацијата на луѓето. За Путин проблемот е што ерата на империите одамна помина. држави, со меѓународен поредок организиран околу принципот на територијален интегритет од Повелбата на ОН -а, која забранува какво било прекројување на националните граници со сила“, пишува Билт.

Тој го обвинува Путин дека фантазира за повторно создавање на Руската империја со голтање на Украина и Белорусија, а можеби и многу други соседни земји после тоа. Тој верува дека Путин започнал освојувачка војна верувајќи дека Украина брзо ќе пропадне. Според Билт, рускиот план бил да го собори украинскиот претседател Володимир Зеленски и да воспостави марионетска влада во рок од неколку недели.

Сепак, планот не успеа спектакуларно бидејќи населението на Украина, особено вооружените сили, „одби да му се поклони на императорот што сакаше да биде“. Наместо тоа, Украинците се обединија во жесток отпор, задржувајќи ја контролата врз нивниот главен град, а потоа постепено враќајќи приближно половина од територијата првично окупирана од руските сили.

Билд истакнува дека Украина, потпирајќи се на ракети и беспилотни летала, ефективно ја нокаутирала руската Црноморска флота, додека противвоздушната одбрана успеала да создаде виртуелна зона на забранети летови над земјата. Тој не го игнорира влијанието на западната финансиска и воена поддршка за одбраната на Украина, но смета дека најважни биле високиот морал и одлучноста на украинскиот народ да ја одбрани својата земја.

Со оглед на тоа што Русија ќе ги одржи претседателските избори во март, Билт очекува дека Путин ќе мора да каже веродостојно дека победата во неговата војна не е сон. Тој потсетува дека рускиот лидер ја постави економијата на воена основа, мобилизираше 400.000 луѓе, ја пушти во употреба пропагандната машина на Кремљ и ја подигна репресијата на несогласувањето на нови постсоветски височини.

„Но, ништо од тоа нема да му донесе војна. Неговата уништена армија изгледа неспособна да постигне значителен напредок против украинските одбранбени линии. Неговата единствена надеж е дека решителноста на украинскиот народ да се спротивстави ќе се поколеба и дека заморот од војната ќе продолжи да се зголемува во Европа и во Соединетите Американски Држави“, пишува Билт.

Тој предвидува дека украинскиот морал би можел да испари откако западната финансиска и воена поддршка ќе пресуши, дозволувајќи им на руските сили да напредуваат и да го затворат, депортираат или едноставно да го погубат секој што продолжува да се спротивставува. „Сепак, ако Путин мисли дека ова сценарио ќе донесе мир, тој сериозно греши“, нагласува тој.

Тој потсетува дека руските сили веќе извршиле масовни злосторства на почетокот на инвазијата. Тој верува дека руските војници ќе повторат слични злосторства и дека „овие ужаси ќе поттикнат политичка волја во остатокот од Европа, како и поплавата од милиони нови украински бегалци на Запад“.

Тој е свесен дека одговорите на европските влади е тешко да се предвидат, но јасно е дека тие сигурно не би биле насочени кон обезбедување мир со Русија. Верува дека ќе има уште поширок и подолг конфликт.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK