(Видео) Едно лице загина откако паднало во мотор на авион: драма на аеродромот во Амстердам

Screenshot-2024-05-29-192904.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕдно лице загина на аеродромот Шипхол во Амстердам откако останало заробено во моторот на авион кој почнал да работи, соопшти полицијата, пишува „Скај њуз“.

„Инцидент се случи попладнево во Шипхол, при што едно лице падна во запален мотор на авион и настрада“, објавено е на „Икс“ на профилот на Кралската воена полиција во Холандија.

Аеродромот Шипхол изрази сочувство до семејството на настраданиот.

„Загрижени сме за патниците и колегите кои беа сведоци на ова. Кралската воена полиција моментално истражува“, соопштија од аеродромот.

Се верува дека авионот бил во сопственост на авиокомпанијата КЛМ, која во соопштение наведува дека околностите се истражуваат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK