Силен топлотен бран во Индија, во Њу Делхи измерени 52,3 степени

indija-toplo-vreme.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРекордна жештина денеска, втор ден по ред, зафати делови од индиската престолнина каде температурата достигна 52,3 степени Целзиусови, а невиден топлотен бран зафати и некои северозападни предели.

Рекордно високите летни температури резултираа со невообичаено силен топлотен бран во последните денови, велат метеоролозите, но додаваат дека од утре би требало да се намали температурата во северозападна и централна Индија.

Температурите се толку високи што неколку ученици ја загубија свеста во јавното училиште во источната индиска држава Бихар. Училишниот доктор рече дека тоа се случува поради дисбаланс на електролити, што предизвикува несвестица, повраќање и вртоглавица. Азија оваа година е погодена од исклучително топло лето, тренд за кој научниците велат дека е влошен од климатските промени и поттикнат од луѓето.

Индија обично прогласува топлотен бран кога максималната температура ќе достигне 4,5 до 6,4 степени над нормалната температура, а силен топлотен бран кога температурата е 6,5 Целзиусови степени над нормалната. Невообичаено високите температури ја натераа Изборната комисија на Индија да распореди медицински персонал на избирачките места за време на општите избори во Њу Делхи минатата недела.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK