(Видео) Чад и пламен од моторот на авионот кој требало да лета на релација Чикаго – Сиетл : патниците снимиле се, летот откажан

Screenshot-2024-05-28-175139.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕкипажот на „Airbus A320 на United Airlines“ (UA) мораше да се откаже од полетувањето откако регистрираше пожар во еден од моторите на авионот.

„Airbus A320 N459UA на United Airlines“ требаше да го изврши летот на релација Чикаго (ORD) – Сиетл (SEA) во понеделникот на 27 мај. При приближувањето до пистата на аеродромот О’Хара, патниците и екипажот забележале црн чад околу левиот мотор.

Пилотите го откажаа полетувањето и го свртеа авионот назад кон терминалот.

На видеата и фотографиите објавени на социјалните мрежи се гледаат голем број возила на итната помош околу самиот авион.

Сите 148 патници и петте членови на екипажот се неповредени, пренесе „Аеро тајм“.

Авиокомпанијата објави дека сите патници се префрлени на алтернативни летови до Сиетл и дека нема поголеми нарушувања во воздушниот сообраќај.

Пламенот и чадот од моторот наводно биле пријавени околу 14 часот. Федералната управа за авијација (FAA) накратко ги забрани сите слетувања на аеродромот во Чикаго, а сообраќајот е повторно воспоставен во 14:45 часот по локално време.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK