(Видео) Блинкен зема гитара и излезе на сцена во Украина: САД се со вас, тие се борат не само за слободна Украина, туку и за слободниот свет

3883225_profimedia0873101431_ls.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот државен секретар Ентони Блинкен во вторникот зема црвена гитара во подрумски бар во Киев и упати порака до Украина – дека САД и поголемиот дел од светот се борат не само за Украина, туку и за Слободниот свет.

Блинкен, кој беше во Киев оваа недела за да вети непоколеблива поддршка за САД додека Русија ги засилува нападите во Украина, му се придружи на бендот на сцената „Барман Диктат“ во главниот град.

Ја свиреа „Rockin’ in the Free World“ од Нил Јанг, рок химна објавена во 1989 година непосредно пред падот на Берлинскиот ѕид.

„Вашите војници, вашите граѓани – особено на североисток, во Харков – страшно страдаат. Но, тие треба да знаат, треба да знаете, САД се со вас, тоа е толку свето со вас и тие се борат не само за слободна Украина, туку и за слободниот свет, а слободниот свет е со вас, “, изјави Блинкен пред да ја отсвири познатата песна.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK