–>

(Видео) Бајден слета во Израел и го прегрна Нетанјаху

Видео-Бајден-слета-во-Израел-и-го-прегрна-Нетанјаху.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот претседател, Џо Бајден, пристигна во Тел Авив во посета на Израел. Бајден пристигнува по смртоносната експлозија во болница во Газа, додека израелските и палестинските власти разменуваат обвинувања за вината за нападот.

Со својата посета, Бајден се обидува да покаже непоколеблива поддршка за Израел и да разговара за начините за ублажување на хуманитарните страдања во Газа.

Бајден се симна од Air Force One во 11 часот по локално време и ги прегрна израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, и израелскиот претседател, Исак Херцог.

Бајден ќе ја почне посетата со средба со Нетанјаху, по што ќе следи поширок состанок со израелскиот воен кабинет.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK