–>

(Видео) Ал Захра, најубавата населба во Газа, повеќе не постои: петокот требаше да биде посебен, но донесе смрт

Видео-Ал-Захра-најубавата-населба-во-Газа-повеќе-не-постои.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОколу пладне во петокот, 20 октомври, жителите на луксузната населба Ал Захра во Газа застанаа пред урнатините и прашината, гледајќи во местото што дотогаш го нарекуваа дом.

Петок требаше да биде посебен ден: исламскиот ден на молитва го означува почетокот на викендот, а во Ал Захра тоа значи фалафел и хумус, кафе и чај, послужени во пространи семејни апартмани или вили покрај Средоземното Море.

Жителите овде многу добро знаеја дека имаат повеќе среќа од повеќето во Газа. Но, во текот на ноќта израелските бомби срамнија 25 станбени згради, домови на стотици луѓе.

Израел со денови ја бомбардира Газа како одговор на нападите на Хамас од 7 октомври, но Ал Захра дотогаш не беше цел.

Некои од оние што живееја таму – меѓу нив лекари, адвокати, академици, модни дизајнери и претприемачи – се обидоа да останат и да преживеат во урнатините, но повеќето ги спакуваа малите работи што можеа да ги спасат и ги расеаа низ Појасот Газа.

Хана Хусен, која пораснала во Ал Захра, ужасно ги гледала вестите стотици километри подалеку од Турција, каде што се преселила пред две години.

Во избезумен телефонски повик тој ден, таа го повика семејството да ги провери. Таа им кажа дека ги сака. Тогаш врската заврши.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK