–>

Лавров: Потребен е итен прекин на огнот и решение за хуманитарната криза во Појасот Газа

Лавров-Потребен-е-итен-прекин-на-огнот-и-решение-за.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПрекинот на огнот и усвојувањето мерки за решавање на хуманитарните проблеми во Појасот Газа се итни задачи во рамките на палестинско-израелскиот конфликт, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Хуманитарните проблеми се видливи на секој чекор. Непосредна и најитна задача е да се запрат непријателствата и да се преземат мерки за решавање на хуманитарната криза“, рече Лавров, пренесе агенцијата ТАСС.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK