Валери Залужни назначен за амбасадор на Украина во Велика Британија

б.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот врховен командант на украинската армија Валериј Залужни денеска е назначен за украински амбасадор во Велика Британија.

Указот за назначување на Залужни беше потпишан од украинскиот претседател Зеленски, кој претходно во март објави дека ја прифатил неговата кандидатура за функцијата, пренесува UNIAN.

Зеленски на 8 февруари го разреши Залужни од позицијата врховен командант на вооружените сили, наведувајќи го неуспехот на летната офанзива и „стагнацијата“ на ситуацијата на фронтот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK