Свечен прием за кинескиот претседател Кси Џинпинг во Будимпешта

бјк.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот на Кина Кси Џинпинг и неговата сопруга Пенг Лијан беа свечено пречекани со воени почести во замокот Буда, Унгарија.

Претседателот на Унгарија, Тамаш Суљок, премиерот Виктор Орбан и нивните сопруги ги поздравија Кси и неговата сопруга во пресрет на воената церемонија на вториот ден од нивната официјална посета на Унгарија, јави МТИ.

Кси и Суљок потоа ја следеа свечената парада на церемонијалниот баталјон на унгарските вооружени сили, Националната церемонијална коњаничка единица и полкот на грофот Ференц Надашди Хусар.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK