УНРВА: Забрана за испорака на храна на северот од Појасот Газа

gaza-zena.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАгенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) објави дека Израел официјално ја забранил испораката на помош во храна во северниот дел на Појасот Газа.

„И покрај трагедијата што се одвиваше пред нашите очи, израелските власти ги информираа ОН дека повеќе нема да ги овластуваат конвоите со храна на UNRWA на северот“, напиша на X шефот на агенцијата на ОН Филип Лазарини, додавајќи дека UNRWA останува „главна спас за палестинските бегалци“.

„Агенцијата не може да дистрибуира помош во овој сектор од 29 јануари“, рече портпаролката на УНРВА Жилијет Тума.

Таа додаде дека е можно да се достави помош на југот на Појасот Газа.

Новата официјална забрана беше објавена вчера, на состанокот на претставниците на УНРВА со израелските воени претставници.

Израел ја обвини УНРВА дека вработила „повеќе од 450 терористи“ во Газа и тврди дека 12 од вработените во агенцијата биле директно вклучени во нападот на Хамас на израелска територија на 7 октомври.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK