„Убијте ги сите“: Медведев за судбината на уапсените терористи

Медведев-со-предупредување-Користевме-се-освен-нуклеарно-оружје-но-тоа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗаменик-шефот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, на социјалните мрежи напиша дека терористите на Крокус мора да бидат убиени, но многу поважно е да се убијат сите инволвирани: „Кој платил, кој соучествувал, кој помогнал“, пишува РИА Новости.

„Сите ме прашуваат. Што да се прави? Тие беа фатени. Браво за сите што ги фатија. Дали треба да бидат убиени? Би требало. И ќе биде. Но, многу поважно е да ги убиете сите инволвирани. Сите. Кој платил, кој соучествувал, кој помогнал. Убијте ги сите“, напиша тој на својот канал Телеграм.

Пукањето и пожарот се случија на 22 март вечерта пред концертот во Красногорск во близина на Москва. Дописникот на РИА Новости, кој бил присутен на инцидентот, јави дека во салата влегле неколку маскирани лица, кои од непосредна близина пукале во луѓето и фрлале запаливи бомби.

Според последните податоци на Истражниот комитет загинале 154 лица, од кои три деца. Според Министерството за вонредни состојби, во терористичкиот напад се повредени 152 лица. 24 март беше прогласен за ден на национална жалост.

Рускиот претседател Владимир Путин истакна дека сите четворица извршители на терористичкиот напад се пронајдени и приведени – тие се обиделе да побегнат и се упатиле кон Украина, каде што им бил подготвен „прозорец“ да ја преминат границата од украинската страна. Руското Министерство за внатрешни работи соопшти дека станува збор за странци. Претседателот изјави дека се приведени вкупно 11 лица, а безбедносните сили работат на откривање на целата терористичка база. Според ФСБ, оружјето што го користеле терористите било однапред подготвено и платено во готово.

Путин рече дека Русија не се соочи само со внимателно цинично планиран терористички напад, туку и со подготвено и организирано масовно убивање на цивили. Претседателот посочи дека сите сторители, организатори и нарачатели на ова злосторство ќе бидат праведно и неминовно казнети.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK