Унгарскиот претседател ја потпиша одлуката за членство на Шведска во НАТО

ungarski-pretsedatel-orban.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУнгарскиот претседател Тамаш Суљок потпиша одлука со која и се дозволува на Шведска да се приклучи на НАТО, соопшти неговиот кабинет.

На 26 февруари, унгарските претставници го одобрија последното членство во НАТО на нордиската земја, која со децении имаше политика на воена неутралност. Стокхолм ја напушти таа политика по руската инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Унгарците го одложија одобрувањето на шведското членство со месеци, до посетата на шведскиот премиер Улф Кристерсон минатиот месец, при што беше потпишан договор за продажба на оружје.

Унгарскиот парламент минатата недела му ја испрати одлуката на претседателот на потпис. Останатите формалности, како што е складирањето на пристапните документи во Вашингтон, веројатно ќе бидат брзо завршени.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK