Украински гувернер: Осум загинати, 28 ранети во руски напади

napad-ukraina-harkov.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку осум лица загинаа во руските напади, а 28 се ранети во областа Доњецк, објави украинскиот регионален гувернер Вадим Фиљашкин.

Тој на Телеграм изјави дека пет лица загинале, а осум се ранети кога две руски наведувани бомби го погодиле градот Сељдове, западно од Доњецк, кој е под контрола на руските сили.

„Секој град и село во регионот на Доњецк секогаш се под закана од непријателски напад“, додаде тој.

Одделно од тој напад, руските војници фрлија три наведувани бомби врз селото Комар, појугозападно, при што загина 32-годишна жена, а 20 се повредени, рече Фиљашкин.

Гувернерот, како што јави Ројтерс, додаде дека во нападот биле оштетени 13 приватни куќи, четири продавници и две станбени згради, како и два инфраструктурни објекти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK