Албанец во Италија киднапирал жена и дете: ги пресретнал додека го носела синот во градинка, им се заканил со нож и ги врзал

Screenshot-2024-07-06-131444.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИталијанската полиција уапси 33-годишен маж со потекло од Албанија, кој киднапирал жена и нејзиниот син во близина на Падова.

Жената и детето се ослободени, јавува римскиот весник „Стато Котидијано“.

Уапсениот пресретнал жена во регионот Венето, додека таа го возела својот син во градинка и со закана со нож ја принудил да му ја предаде контролата на возилото, а потоа ги врзал неа и детето.

По околу половина час, сопругот на киднапираната жена повикал полиција, загрижен дека неговата сопруга не се вратила.

Полицијата успеала телефонски да стапи во контакт со жената, но врз основа на нејзините чудни одговори заклучила дека нешто не е во ред.

Веднаш започна потрагата, која се прошири и во соседните региони, а благодарение на поддршката на системот за откривање регистарски таблички на италијанските патишта и технологијата за лоцирање на уреди за мобилни телефони, одобрена од Јавното обвинителство во Падова, карабинерите успеаја да лоцирајте го возилото.

Киднаперот се обидел да ги задржи жената и детето како заложници, но по бркотницата бил опколен во градот Тренто, оддалечен 100 километри, каде што бил уапсен.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK