–>

Украински генералштаб: Русија загуби 265.680 војници

Украински-генералштаб-Русија-загуби-265680-војници.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Генералштабот на вооружените сили на Украина објави дека Русија изгубила 265.680 војници во Украина од почетокот на нејзината целосна инвазија на 24 февруари минатата година.

Оваа бројка вклучува 560 жртви што ги претрпеа руските сили во изминатиот ден.

Според извештајот, Русија изгубила и 4.489 тенкови, 8.670 оклопни борбени возила, 8.175 возила и цистерни со гориво, 5.649 артилериски системи, 747 повеќе ракетни системи, 504 системи за противвоздушна одбрана, 315 авиони, 316 хеликоптери, 4.519 беспилотни летала.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK