Украинците признаа дека Русите влегле во важен град: „Исклучително е тешко“

harkov-ukraina3-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШефот на украинската полиција во регионот Харков ја опиша ситуацијата во градот Вовчанск како „исклучително тешка“.

Олексиј Харковски, началникот на полицијата во Вовчанск, на Фејсбук објави дека руските сили воспоставуваат позиции во градот.

Од вчера Русите тврдат дека нивните сили зазеле делови од Вовчанск и пограничното село Бухруватка. Вовчанск е стратешки важен град кој стои на патот на Русите кон Харков, вториот по големина град во Украина.

Вовчанск се наоѓа на околу 5,5 километри од границата на Украина и Русија.

Украинските власти го евакуираат Вовчанск од минатиот петок, кога започна новата руска офанзива на североистокот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK