Украина со дронови нападна руска рафинерија: „Има штета, престана да работи“

Screenshot-2024-05-20-115130.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРуска нафтена рафинерија во Славјанск, во Краснодарската област, беше оштетена по напад со беспилотно летало кон крајот на минатата недела, објави денеска државната новинска агенција Тасс, цитирајќи претставник на компанијата за безбедност.

Шест беспилотни летала погодија област на нафтена рафинерија во Славјанск во јужниот дел на Русија Краснодар во раните утрински часови, според локалните власти.

Новинската агенција Интерфакс објави дека рафинеријата престанала да работи по нападот.

„Причинета е штета. Ќе се утврдат нејзината големина и опсег“, ја цитира Тасс изјавата на безбедносниот претставник Едуард Труднев во понеделникот.

Рафинеријата во Славјанск е приватна постројка со капацитет од околу 100.000 барели дневно. Произведува гориво за домашни потреби и за извоз.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK