Украина повторно мета на руски проектили и дронови

ukraina
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Украинското воено воздухопловство објави дека синоќа руските сили лансирале 28 проектили и дронови, од кои противвоздушната одбрана соборила 19.

Портпаролот на украинските воздухопловни сили, Јуриј Ихнат тврди дека противвоздушната одбрана соборила три од шест крстосувачки ракети Калибар лансирани од бродови во Црното Море и 16 од 22 беспилотни летала камикази.

– Воздушните напади продолжуваат речиси на дневна основа, наведе Ихнат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK