Уапсен е претседателот на Врховниот суд на Украина, обвинет за поткуп од 2,7 милиони долари

mito
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Претседателот на Врховниот суд на Украина е уапсен под обвинение за примање мито во износ од 2,7 милиони долари, соопшти Украинското национално антикорупциско биро (НАБУ).

Во вчерашната објава на Фејсбук, НАБУ не го објави името на уапсениот функционер, но рече дека „открила голема корупција во Врховниот суд, што им овозможило на раководството на судот и на судиите да примаат мито“.

Обвинителот на НАБУ им изјави на новинарите дека на осомничениот на чело на Врховниот суд сè уште не му е официјално доставено „обвинение“, пренесува Ројтерс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK