Џорџ Сорос: Јас не сум мртов

soros
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Милијардерот и либерален филантроп Џорџ Сорос во понеделникот објави дека е „жив и здрав“, откако на социјалните мрежи се проширија гласини дека починал од срцев удар.

„Гласините дека имав срцев удар се целосно лажни“, објави Сорос на својот официјален профил на Твитер, додавајќи „жив сум и здрав“.

„Џорџ Сорос мртов“ беше тренд на Твитер од неделата. Гласината очигледно беше отворена тоа попладне од ирскиот десничарски активист, кој објави дека „Џорџ Сорос почина од насилен срцев удар“, припишувајќи ја веста на рачката наречена „Политика за цела Ирска“.

Сметката има помалку од 1.500 следбеници, а во последните две години спорадично твиташе пораки против имиграција и анти-заклучување, како и серија објави минатиот декември во кои објавија дека санката на Дедо Мраз се урна во Ирска, оставајќи го Свети Ник. во критична состојба“.

Веста за смртта на Сорос беше предвреме објавена и претходно. Во 2013 година, Ројтерс случајно објави незавршен некролог за финансиерот, кој гласеше: „Џорџ Сорос, кој почина на ХХХ на возраст од ХХХ, беше предаторски и многу успешен финансиер и инвеститор, кој парадоксално се расправаше со години против истиот вид на слободна трка. капитализмот што го направи милијарди“.

Роден во еврејско семејство во Унгарија, Сорос ја помина Втората светска војна криејќи го своето потекло додека работеше со окупаторските нацисти, работа за која подоцна рече дека мора да ја заврши, но не чувствуваше „не вина“. По војната се преселил во Велика Британија и почнал да работи за британски и американски банки. Сорос основа хеџ-фонд на свое име во 1970 година и стана познат кога продал британски фунти во вредност од 10 милијарди долари пред падот на девизниот курс во 1992 година, остварувајќи профит од 1 милијарда долари и заработувајќи го називот. Човекот кој ја скрши Банката на Англија“.

Меѓутоа, Сорос е најпознат по неговиот либерален активизам. Неговите Фондации Отворено општество е широка глобална мрежа која финансира невладини организации и добротворни организации насочени кон промовирање на глобализмот и лево-неолибералната идеологија. Парите на Сорос го финансираа про-имиграцискиот активизам во Европа и ги финансираа кампањите на „прогресивните“ јавни обвинители во САД, кои конзервативците ги обвинуваат дека се „меки кон криминалот“.

Сорос финансираше онлајн кампањи за цензура, има удел во стотици глобални медиуми и беше најголемиот донатор на минатогодишните среднорочни избори во САД.

Кога Сорос навистина ќе почине, неговото наследство ќе го носи неговиот син, актуелниот претседател на Фондацијата Отворено општество Александар Сорос, и дипломираните студенти на неговата Универзитетска мрежа Отворено општество (ОСУН). Лансиран во 2020 година, OSUN беше опишан од Сорос како „најважниот проект во мојот живот“, при што милијардерот објасни дека ќе обучува студенти, вклучително и „бегалци, затворени лица, Роми и други раселени групи“ за „промовирање на вредностите на отворено општество“.

извор

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK