Турскиот министер за надворешни работи: Светот треба сериозно да ја сфати заканата од Третата светска војна

Screenshot-2024-06-25-120717.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМинистерот за надворешни работи Хакан Фидан предупреди на ризикот од Трета светска војна во услови на ескалација на регионални кризи и закана од нуклеарна војна, нагласувајќи го дипломатскиот приоритет на Турција за обезбедување регионален и глобален мир.

„Мислам дека светот треба сериозно да го сфати ова сценарио, оваа закана“, рече Фидан во директен пренос доцна во понеделникот, на прашањето дали светот треба да очекува поголема војна, во услови на тековната војна меѓу Русија и Украина и израелските злосторства во Газа и неодамнешните напади врз Либан.

Висок турски дипломат изјави дека Турција разговарала со сите актери поврзани со руско-украинската војна, покрај разговорите со претседателот Владимир Путин.

Фидан неодамна ја посети Москва и имаше средби со неколку руски претставници, меѓу кои и Путин. Тој во директен пренос рече дека имал можност детално да разговара за пораките на претседателот Ердоган со неговиот руски колега, кој наскоро би можел да се сретне во Казахстан.

Тој според написите во регионалните медиуми ја нагласил силната соработка меѓу Турција и Русија за Сирија и билатералната трговија и енергија, и истакнал дека ја пренел позицијата на Анкара за војната со Украина, која, според него, може да биде скапа за регионот и светот, во услови на ризици од прелевање и употребата на нуклеарно оружје.

„Им кажавме на нашите колеги дека мирот е фундаментален во однос на прашањето за Украина и дека Русија треба да ја одреди својата позиција“, рече Фидан, додавајќи дека Путин на крајот објави список на неопходни чекори за Русија да стави крај на војната.

„Беше важно претседателот Путин да го изнесе тоа“, рече Фидан и додаде дека секогаш постои основа за преговарачкиот процес, за кој рече дека треба да се „помогне“, но посочи на претстојните избори во Европа и во САД.

Фидан предупреди и дека нема спас од заканата од нуклеарно оружје се додека трае војната, што може да предизвика други конфликти во регионот.

„Турската дипломатија дава приоритет на напорите за ставање крај на војните, а нашиот претседател исто така има волја во овој поглед“, рече Фидан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK