На Трамп му беше претставен нов план за мир во Украина во случај да стане претседател на САД

tramp1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДвајца од клучните советници на Доналд Трамп му претставија план за ставање крај на руската војна во Украина – доколку победи на претседателските избори – што вклучува и соопштување на Украина дека ќе добие дополнително американско оружје само ако влезе во мировни преговори со Русија.

Во исто време, САД би ја предупредиле Москва дека секое одбивање да преговара ќе резултира со зголемена американска поддршка за Украина, изјави во интервју пензионираниот генерал-полковник Кит Келог, еден од советниците на Трамп за национална безбедност.

Планот, изготвен од Келог и Фред Флејц, кои служеа како началници на штабот на Советот за национална безбедност на Трамп за време на неговото претседателствување 2017-2021 година, ќе воспостави прекин на огнот врз основа на преовладувачките борбени линии за време на мировните разговори.

Тие ја претставија својата стратегија пред Трамп, а поранешниот претседател позитивно одговори на тоа, рече Флејц.

„Не велам дека се согласува со тоа или дека се согласува со секој збор, но ни беше мило што добивме повратни информации“, рече тој.

Сепак, портпаролот на Трамп, Стивен Чеунг рече дека само изјавите дадени од Трамп или овластени членови на неговата кампања треба да се сметаат за официјални.

Стратегијата што ја претставија Келог и Флејц е досега најдеталниот план на соработниците на Трамп, а самиот Трамп изјави дека би можел брзо да ја реши војната во Украина доколку победи на изборите.

Предлогот ќе означи голема промена во ставот на САД за војната и ќе се соочи со противење од европските сојузници и во самата Републиканска партија на Трамп.

Кремљ соопшти дека секој мировен план предложен од можната идна администрација на Трамп ќе мора да ја одразува реалноста на теренот, но дека рускиот претседател Владимир Путин е отворен за разговори.

„Вредноста на секој план лежи во нијансите и земајќи ја предвид фактичката ситуација на теренот“, изјави за Ројтерс портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Претседателот Путин постојано повторува дека Русија била и останува отворена за преговори, земајќи ја предвид фактичката ситуација на теренот“, рече тој. „Остануваме отворени за преговори.

Министерството за надворешни работи на Украина не одговори на барањата за коментар за планот.

Келог рече дека би било клучно брзо да се доведат Русија и Украина на преговарачка маса доколку Трамп победи на изборите.

„Ние би им кажале на Украинците: „Морате да дојдете на маса, а ако не дојдете на маса, поддршката од САД ќе престане“, рече тој. „И би му рекле на Путин: „Треба да дојдеш на маса, а ако не дојдеш, тогаш ќе им дадеме на Украинците се што им е потребно за да те победат на теренот“.

Москва исто така би била убедена да дојде на преговарачка маса со ветување дека членството на Украина во НАТО ќе биде одложено на подолг период.

Флејц рече дека Украина не мора формално да ѝ отстапи територија на Русија според нивниот план. Сепак, рече тој, малку е веројатно дека Украина ќе ја врати ефективната контрола врз целата своја територија во блиска иднина.

„Загрижени сме дека ова стана војна што ќе убие цела генерација млади луѓе“, рече тој.

Трајниот мир во Украина ќе бара дополнителни безбедносни гаранции за Украина, рекоа Келог и Флејц. Флејц додаде дека „вооружувањето на Украина до заби“ најверојатно ќе биде клучен елемент на тоа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK