Турист се обидел да си го издлаби името на ѕид од куќа во Помпеја, му се заканува казна

pompeja-EPA-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТурист од Казахстан бил приведен во археолошкиот парк во Помпеја кога со остар предмет се обидел да го издлаби своето име на ѕидот на една од древните куќи.

Туристот бил приведен од обезбедувањето, а потоа предаден на карабинерите, пренесе агенцијата „АНСА“.

Тим конзерватори на спомениците веднаш почнаа да го проценуваат степенот на оштетување на добро сочуваниот ѕид од куќата на семејството Цеи, украсен со слики.

Директорот на паркот во Помпеја изјави дека благодарение на новиот закон донесен на иницијатива на Министерството за култура, сторителот на штетата ќе мора да плати за реставрацијата на ѕидот.

Министерот за култура Џенаро Сандуљано рече дека ова е уште еден „варварски и идиотски гест на вандализам“ против италијанското културно наследство.

„Ова е многу сериозен чин кој ќе биде најстрого казнет“, нагласи министерот и се заблагодари на полицијата за брзата интервенција.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK