Трамп: Само јас можам да спречам трета светска војна

tramp.png
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека за кратко време ќе успее да го реши конфликтот околу Украина доколку победи на изборите, пренесува РИА Новости.

„Ќе го вратиме мирот пред да ја преземам функцијата. Наскоро откако ќе победиме на изборите, ќе постигнам решение меѓу Русија и Украина“, рече Трамп на христијанската конференција во Тенеси.

Како што рече Трамп, само тој може да го спречи избувнувањето на третата светска војна.

„Многу сме блиску до третата светска војна“, рече тој.

Претходно, Владимир Зеленски во интервју за „Фокс њуз“ изрази сомнеж дека Трамп, доколку ја добие битката за позицијата американски лидер, ќе успее да го реши конфликтот околу Украина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK