Столтенберг: НАТО е подготвен да направи повеќе за Украина да победи

Видео-Столтенберг-Украина-успеа-да-врати-50-отсто-од-териториите.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГенералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека членките на НАТО се посветени да направат повеќе за да обезбедат Украина да „победи“ во борбата против инвазивните руски сили и дека Алијансата „значително ја променила“ својата позиција за обезбедување понапредно оружје за Киев.

Во интервју за Радио Слободна Европа (РСЕ) по повод двегодишнината од почетокот на руската општа инвазија на соседната земја, Столтенберг рече дека солидарноста со Украина не само што е исправна, туку и „во безбедносен интерес на Алијансата“.

Можеме да очекуваме сојузниците на НАТО да направат повеќе за да се осигураат дека Украина ќе победи, рече Столтенберг, повторувајќи дека тоа „не се стипендии, туку инвестиција во нашата сопствена безбедност и нашата поддршка прави разлика на бојното поле секој ден“.

Во извадоци од интервјуто објавено од РСЕ Столтенберг рече дека смртта на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални и успесите на Русија на бојното поле во последните месеци треба да помогнат да се фокусира вниманието на НАТО и неговите сојузници на итната потреба за поддршка на Украина.

Цврсто верувам дека најдобриот начин да му се оддаде почит на Алексеј Навални е да се осигура дека претседателот Путин нема да победи на бојното поле, туку Украина да победи, рече Столтенберг.

Столтенберг посочи дека случајот Авдиевка потсетува дека Русија е подготвена да жртвува многу војници, дека остварува само мали територијални придобивки и дека добила значителна воена поддршка од Иран, од Северна Кореја и дека успеала да го зголеми своето производство.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK