Трамп бара од Врховниот суд да интервенира околу забраната за кандидатура во Колорадо

Тимот-на-Бајден-спореди-три-изјави-на-Трамп-и-три.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера побара од Врховниот суд на САД да интервенира откако највисокиот суд во Колорадо му забрани да биде на републиканските претседателски ливчиња за неговата улога во нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година.

Трамп, фаворит за претседателска номинација на републиканците во 2024 година, ја оспорува одлуката на Врховниот суд во Колорадо од 19 декември, која го дисквалификуваше според уставната одредба со која се забранува секој што „се вклучил во бунт“ да извршува јавна функција.

Врховниот суд во Колорадо претходно ја одложи својата одлука до 4 јануари, велејќи дека Трамп ќе остане на гласачкото ливче доколку поднесе жалба. Таа пресуда се однесува само на прелиминарните избори во март, но исто така може да влијае на позицијата на Трамп за општите избори во ноември.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK