Трамп бара интервенција од Врховниот суд поради одлуката за имунитетот

Трамп-Нема-да-бидам-диктатор-ако-се-вратам-на-власт.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот американски претседател и републикански претседателски кандидат Доналд Трамп се обрати до Врховниот суд на САД, барајќи да интервенира откако пониските судови го одбија неговото барање за имунитет од гонење за наводниот обид да го поништи неговиот претседателски пораз во 2020 година и да ги продолжи одложените судења против него по тие обвиненија.

Трамп тврди дека имал имунитет како претседател на САД во тоа време, пренесува Ројтерс.

Трамп побара од судиите на Врховниот суд да го запрат спроведувањето на пресудата на Апелацискиот суд во Вашингтон, со која се одбива неговото барање за имунитет.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK