–>

СЗО повикува на итно отворање на хуманитарен коридор за Газа

СЗО-повикува-на-итно-отворање-на-хуманитарен-коридор-за-Газа.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСветската здравствена организација објави дека и е потребен итен пристап до Газа за испорака на помош и медицински материјали, истовремено предупредувајќи на долготрајна хуманитарна криза во палестинската енклава.

Регионалниот директор за вонредни ситуации на Регионалната канцеларија на СЗО за Источен Медитеран Др. Ричард Бренан рече дека агенцијата се состанува со „носителите на одлуки“ во вторник за да се отвори пристапот до Газа што е можно поскоро.

„Имаме помош јужно од Рафах и чекаме дозвола за влез во Газа“, рече тој. Рафах, единствениот граничен премин меѓу блокираната Газа и Египет, стана клучен за снабдувањето со Газа.

Израел започна интензивно бомбардирање и опсада на Газа по разорниот напад на исламистичките милитанти Хамас на 7 октомври.

Претставникот на СЗО за окупираните палестински територии, д-р Ричард Пиперкорн, рече дека 2.800 луѓе се убиени, а 11.000 се повредени во Газа од почетокот на израелските воздушни напади.

Имаше 115 напади врз медицински установи, а повеќето болници во Газа се борат да се грижат за болните и ранетите поради недостиг на вода и електрична енергија, медицински материјали, соопштија официјални лица.

Агенцијата соопшти дека избувнувањето на болести претставува дополнителна закана и предизвика загриженост за околу 350.000 луѓе во Газа со хронични болести како што е дијабетесот, кои исто така се борат да пристапат до здравствена заштита.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK