Светската цена на златото повторно на рекордно високо ниво

Zlato.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСветските цени на златото повторно пораснаа на ново рекордно ниво бидејќи денеска на берзата во Њујорк Comex достигнаа цена од 2.449,89 долари за унца.

Како што пренесува Ројтерс, растот на цените на златото бил поттикнат од очекувањата дека американската централна банка ФЕД наскоро ќе ги намали каматните стапки поради минатонеделните податоци за забавување на стапката на инфлација во Соединетите Американски Држави.

ФЕД официјално не објави јасен став за каматните стапки, но инвеститорите веќе се обложуваат на нивно намалување.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK