Ги убил двајцата внуци па си пресудил самиот на себе: пензионер се забарикадирал во куќа во Шпанија

spanija-policija.jpeg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТрагедија се случи во мал шпански град откако пензионер ги уби своите двајца внуци, на возраст од 10 и 13 години, пред да се самоубие – два месеци откако неговата сопруга и ќерка загинаа во сообраќајна несреќа додека тој возел.

Полицијата ја опколила куќата на 72-годишниот маж откако тој синоќа се забарикадирал во имотот со момчињата.

Нивните три тела беа пронајдени околу 8.30 часот утринава во различни простории од куќата во Хуетор Тајар – град со околу 10.000 жители, во близина на градот Гранада во јужна Шпанија – кога насилно влегле вооружени полицајци.

Едното дете е убиено со огнено оружје, додека другото се удавило.

Извори блиски до истрагата велат дека едно од децата имало прострелни рани, додека другото дете се верува дека се удавило.

Истражителите на Цивилната гарда велат дека пензионерот се застрелал со истото огнено оружје што го користел за да го убие својот внук.

Неговата сопруга и ќерка, мајка на две деца, ја загубија борбата за живот откако беа исечени од остатоците од автомобилот што го управуваше 72-годишникот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK