Путин ја повлекува војската од различни ерменски региони

јк.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот претседател Владимир Путин се согласи да ги повлече руските воени сили и граничарите од различни делови на Ерменија на барање на Ереван, изјави портпаролот на Путин за руската новинска агенција Интерфакс.

Соопштението уследи по заминувањето на речиси 2.000 руски мировници од регионот Нагорно-Карабах и околните области. Азербејџан насилно го врати тој регион во септември минатата година.

Нивното заминување стави крај на повеќегодишното распоредување кое и овозможи на Москва да има воено упориште во стратешки важниот регион, Јужен Кавказ.

Ерменија, исто така, побара од руските граничари да ги напуштат своите позиции на главниот аеродром во Ереван од 1 август.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Путин и ерменскиот премиер Никол Пашинјан на состанокот во средата во Москва постигнале договор за нови заминувања од споменатите области.

„Есента 2020 година, на барање на ерменската страна, нашите граничари и членовите на нашите воени сили беа распоредени во бројни ерменски региони“, изјави Песков.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK