Судот во Хаг му нареди на Израел да ја прекине офанзивата на Рафах

Нетанјаху-Се-уште-сме-во-војна-ќе-го-уништиме-Хамас.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМеѓународниот кривичен суд во Хаг денеска одлучи дека Израел мора веднаш да ја прекине воената офанзива и другите дејствија во Рафах во Појасот Газа, наведувајќи го „непосредниот ризик“ за палестинскиот народ, јавува Би-Би-Си.

Барањето на Јужна Африка да му нареди на Израел да ја запре офанзивата во Рафах и да се повлече од Газа, дел од поширокиот случај во кој Израел се обвинува за геноцид, беше потврдено од Хашкиот трибунал.

Судијата Салам ја образложи одлуката со фактот дека моменталната ситуација во Газа повлекува значителни ризици од непоправлива штета на човековите права. Тој рече дека ситуацијата е променета откако судот ги издал претходните наредби и дека се исполнети условите за нови итни мерки за овој случај.

Судот му нареди на Израел да сведочи пред судот во рок од еден месец.

Медиумот потсетува, иако пресудите на МСП се правно обврзувачки, во пракса судот не може да ги спроведе.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK