–>

Судењето на Трамп во Џорџија ќе трае четири месеци и ќе има повеќе од 150 сведоци

tramp.png
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Специјалниот обвинител во постапката што се води во американската држава Џорџија против поранешниот американски претседател Доналд Трамп поради субверзија на претседателските избори во 2020 година, денеска на прелиминарното рочиште оцени дека судењето најверојатно ќе трае четири месеци и дека се повикани повеќе од 150 сведоци.

Судењето на Трамп е закажано за 4 март 2024 година, на сред партиски „пред-избори“ каде се избира кој ќе ја претставува Републиканската партија на САД на претседателските избори во ноември истата година. Трамп се номинираше себеси за републикански кандидат и води во анкетите на јавното мислење.

Прелиминарното рочиште пред судијата на Врховниот суд на округот Џорџија, Скот Мекафи беше емитувано во живо на телевизија и преку каналот на судијата на јутјуб, што е сосема поинаква практика во споредба со трите одделни кривични постапки против Трамп во други американски судови, каде што не беше дозволено ниту носење камери на сослушувањата.

Специјалниот обвинител Нејтан Вејд процени дека судењето ќе трае четири месеци, што не го вклучува процесот на избор на поротата.

Закажано е прелиминарно рочиште за барањето за раздвојување на постапките на двајца од 18-те обвинети со Трамп. Засега не се знае каква ќе биде одлуката на судијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK