Столтенберг: НАТО беше однапред информиран за одењето на Орбан во Москва

stoltenberg.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГенералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата била однапред информирана за заминувањето на унгарскиот премиер Виктор Орбан во Москва на разговори со рускиот претседател Владимир Путин.

Столтенберг на самитот на НАТО истакна дека Орбан патува во својство на премиер на Унгарија и дека нема да го претставува НАТО, чиј член е Унгарија, во Москва, пренесува Ројтерс. Орбан рано денеска пристигна во Москва и по пристигнувањето рече дека со оваа посета ја продолжува мировната мисија, откако неодамна го посети Киев каде разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Столтенберг рече и дека НАТО работи на подготовка на Украина за приклучување кон алијансата.

„Се што правиме, правиме за да ја направиме Украина посилна и поподготвена да се приклучи на нашиот сојуз“, рече тој, додавајќи дека очекува земјите-членки да обезбедат повеќе воздушна одбрана и муниција на Украина.

Столтенберг додаде дека Украина треба да одлучи кои се прифатливите услови за мировни преговори. Од друга страна, според него, нема индиции дека Путин е подготвен за мир.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK