(Видео) Хорор во Америка, регистрирани неколку напади на ајкули

Screenshot-2024-07-05-145108.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТри лица се повредени во напади на ајкула во Тексас и Флорида, соопштија денеска официјални лица.

Ајкула каснала за стапало, млад човек недалеку од плажата на Флорида и тој бил пренесен во болница, јави Си-ен-ен.

Во Тексас, група од четири лица наишла на ајкула додека пливала во океанот веднаш до брегот на островот Јужен Падре.

Ајкулата каснала двајца од нив, а уште едно лице од групата било повредено додека се обидувало да им помогне. Две лица кои биле каснати од ајкула биле пренесени во болница во Браунсвил.

„Појавата на ајкули не е вообичаено во Тексас“, велат локалните власти.

Според податоците на Меѓународната организација за следење напади на ајкули, Тексас имал само 10 напади на ајкули од 2012 година. Најмногу имало на Флорида, дури 259, потоа на Хаваи – 76, Јужна Каролина – 45, додека 31 напад на ајкула е забележан во Северна Каролина и 29 во Калифорнија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK