Словачкиот министер: Напаѓачот на Фицо можеби не дејствувал сам

05ffa431-d8e4-4e82-8831-d6093899a04f.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПолицијата во Словачка истражува дали 71-годишниот Јурај Цинтула, кој го застрела премиерот Роберт Фицо, дејствувал сам. Министерот за внатрешни работи Матус Сутај Есток изјави дека се испитува дали напаѓачот навистина бил „волк-самец“ како што претходно се мислеше, пишува „Sky News“.

Состојбата на Роберто Фико повеќе не е опасна по живот, но и понатаму е многу сериозна, соопшти денеска неговиот тим. Словачкиот вицепремиер Роберт Калинак ја објави веста четири дена по обидот за атентат врз популистичкиот премиер.

„Најлошото од кое се плашевме заврши, барем засега. Сите сме малку посмирени. Кога рековме дека сакаме да се доближиме до позитивна прогноза, тогаш верувам дека сме чекор поблиску до тоа“, изјави Калинак пред новинарите.

Фицо беше застрелан повеќе пати во средата во обид за атентат што предизвика нова загриженост за поларизацијата на општеството во Словачка. Фичо беше застрелан во стомакот додека се поздравуваше со приврзаниците. Нападот на Фицо беше првиот голем обид за атентат врз европски политички лидер во повеќе од 20 години.

Владата на Фиц ја прекина официјалната воена поддршка за Украина и зазеде попроруски став за конфликтот од повеќето нејзини партнери во Европската унија. Специјализираниот кривичен суд на Словачка вчера пресуди дека осомничениот, идентификуван од обвинителството како Јурај Ц., треба да остане зад решетки во очекување на судењето за обид за убиство.

Обвинителите стравуваат дека тој би можел да побегне или да изврши други злосторства доколку биде ослободен, изјави портпаролот на судот. Осомничениот може да се жали, но засега не се соопштува ниту неговиот исказ ниту неговиот адвокат.

Малку информации за потенцијалниот убиец беа објавени во јавноста, откако обвинителите и рекоа на полицијата да не го идентификува и да не објавува детали за случајот.

Словенечките локални медиуми наведуваат дека станува збор за 71-годишен поранешен чувар и поет.

Калинак, кој е и министер за одбрана на Словачка, рече дека состојбата на Фицо е сè уште премногу сериозна за да се размислува за негово префрлување во болница во главниот град.

„Пациентот во моментов е надвор од животна опасност. Неговата состојба е сè уште многу сериозна и му треба долго време да се одмори за да закрепне. Цврсто веруваме дека се ќе оди во вистинска насока”, изјави Милан Урбани, заменик директор на болницата во Банска Бистрица.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK