„Сите се добри и силни“ – Трамп за потенцијалните кандидати за потпретседател на САД

Трамп-Намерно-ги-мешам-имињата.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКандидатот за претседателска номинација на Републиканската партија, Доналд Трамп, денеска ги откри имињата на оние кои би можеле да се кандидираат за функцијата потпретседател на САД доколку победи на изборите во ноември.

Меѓу кандидатите беа и неговите поранешни противници – бизнисменот Вивек Рамасвами и гувернерот на Флорида Рон Де Сантис.

„Дали се во вашиот потесен избор гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, сенаторот Тим ​​Скот од Јужна Каролина, претприемачот Вивек Рамасвами, гувернерот на Јужна Дакота, Кристи Ноем, конгресменот Бајрон Доналдс од Флорида и поранешната конгресменка Тулси Габард од Хаваи“, го праша Трамп водителот на Фокс, на што тој одговори дека се.

„Искрено, сите овие луѓе се добри. Сите се добри, сите се силни“ рече Трамп.

Претседателските избори во Соединетите Американски Држави се закажани за 7 ноември годинава, а се очекува Американците повторно да избираат меѓу поранешниот претседател Доналд Трамп и актуелниот претседател Џо Бајден.

Анкетите на јавното мислење покажуваат дека Трамп во моментов е во благо водство.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK