Сирискиот претседател Башар ал Асад пристигна во Саудиска Арабија на самитот на Арапската лига

bashar al asad
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Сирискиот претседател Башар Асад пристигна во саудискиот град Џеда за да учествува на утрешниот самит на Арапската лига, соопшти сириската државна телевизија.

Ријад го покани Асад на состанокот откако арапските држави се согласија да го вратат полноправното членство на Сирија во Лигата по 12-годишен прекин. Членството на Сирија беше суспендирано по задушувањето на протестите против владеењето на Асад во март 2011 година, кое прерасна во граѓанска војна.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK