Силни експлозии во Киев: ноќта се претвори во ден поради проектилите, има повредени

Силни-експлозии-во-Киев-ноќта-се-претвори-во-ден-поради.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСиноќа околу еден часот по полноќ во Киев се случија силни експлозии, а според првичните информации пет лица се повредени, додека голем број згради се оштетени, изјавија тројца очевидци за Ројтерс.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, на својот профил на „Телеграм“ соопшти дека жителите на една зграда се евакуираат, а службите за итни случаи работат на гаснење на неколку пожари предизвикани од паѓање на парчиња од проектил.

Пет лица се повредени, а зградите се оштетени од фрагменти од уништени проектили во киевскиот регион Днепропетровск – изјави градоначалникот на украинската престолнина.

Речиси истовремено со нападот, градската воена управа на Киев издаде предупредување за воздушен напад за главниот град на Украина.

Медиумот потсетува дека британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон рече дека сè уште не може да ја наведе точната сума што Велика Британија ќе ја одвои за поддршка на Украина во 2024 година, но дека Лондон е решен да продолжи да му дава на Киев барем онолку помош колку што обезбеди во текот на 2023 година и во 2022 година.

Вредноста на воената помош што Лондон му ја испрати на Киев изнесуваше 2,3 милијарди фунти или 2,6 милијарди евра, а се очекува слично ниво да достигне и во тековната година, пренесува „РИА Новости“.

„Немам бројки за тоа колку пари ќе бидат обезбедени за 2024 година. Сè што можам да кажам е дека сме целосно посветени на понатамошна поддршка на Украина на исто или дури и повисоко ниво од претходно“, рече тој во Домот на лордовите на Британскиот парламент

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK