–>

Силен земјотрес во Индонезија

Силен-земјотрес-во-Индонезија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Силен земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди областа Минахаса на индонезискиот остров Сулавеси, соопшти германскиот истражувачки центар за геолошки науки (ГФЗ).

Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри, пренесе Ројтерс.

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил со јачина од шест степени.

Засега нема информации за евентуални жртви или причинета материјална штета.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK