Шпански турист сакал да фотографира слонови во Јужноафриканската Република, стадото на смрт го прегазило

slonovi.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШпански турист бил прегазен до смрт од слонови во национален парк во Јужноафриканската Република, откако наводно се обидел да ги фотографира, пишува Гардијан.

43-годишен маж почина во неделата наутро во националниот парк Пиланесберг, на околу 210 километри северозападно од Јоханесбург. Според официјалните лица на паркот, човекот, кој бил со тројца пријатели, излегол од своето возило и тргнал кон животните за да ги фотографира.

„И покрај предупредувањата на неговите сопатници и сопатниците од другите две возила, тој излегол од возилото. Возрасниот слон се нафрлил на човекот, кој потоа почнал да бега. Тој не успеал да побегне, а целото стадо се приклучило на слонот, кој го прегази човекот до смрт“, се вели во соопштението на локалниот одбор за паркови и туризам.

Се додава дека слоновите потоа се оддалечиле без да покажат никаква агресија кон патниците во возилата. Питер Нел, еден од службениците на комитетот, изјавил дека слонот се вознемирил од однесувањето на човекот кој се обидувал да ги фотографира младенчињата. Тој објасни дека е нормално слоновите да се обидуваат да ги одбранат своите младенчиња.

„Многу туристи не се свесни за опасноста и не разбираат колку овие животни можат да бидат опасни“, нагласи тој.

Одборот соопшти дека на посетителите секогаш им се објаснува „опасната и непредвидлива“ природа на дивите животни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK