Шпанија: Шест лица повредени при трка со биковите во Памплона

Screenshot-2024-07-07-081032.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо традиционалното трчање на биковите во шпанскиот град Памплона, повредени се шест лица, од кои едно е пренесено во болница со сериозна трауматска повреда на главата, објавија денеска шпанските медиуми.

Улиците на Памплона беа преполни со љубопитни гледачи на трката со бикови, од почетната точка на Questa de Santo Domingo до преполната градска корида, според El Pais.

Крајот на трката помина мирно, но годинава беше соборен рекордот во брзината со која биковите ја истрчаа традиционалната рута, пренесува Танјуг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK