Шефот на НАТО најави дека ќе инсистира членките повеќе да издвојуваат за одбраната

stoltenberg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека на претстојниот самит на лидерите на земјите-членки на Алијансата силно ќе инсистира на многу посилна посветеност на трошоците за одбрана од сегашните два отсто од бруто домашниот производ (БДП).

За време на Самитот за демократија во Копенхаген, на кој учествува и поранешниот генерален секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, Столтенберг истакна дека се надева оти „во Вилнус ќе можат да се договорат за многу посилна посветеност“, односно дека два отсто од БДП ќе биде минимално, а не максимално одвојување за одбраната.

Столтенберг, преку видео врска, вети дека „ќе се обиде да постигне консензус бидејќи живееме во поопасен свет кој бара повеќе инвестиции во одбраната“.

Тој рече и дека кога ќе се постигне договор, земјите од НАТО треба веднаш да го спроведат, а не да чекаат децении за да ги зголемат трошоците за одбрана.

Столтенберг истакна дека шефовите на држави или влади на НАТО се очекува да усвојат повеќегодишен пакет помош за трансформација на украинската армија од советска ера на современи стандарди на НАТО.

Лидерите на Јужна Кореја, Нов Зеланд и Австралија, исто така, ќе учествуваат на Самитот на НАТО што ќе се одржи во Вилнус, Литванија од 11 до 12 јули.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK