Шарл Мишел и Фон дер Лајен во посета на Јужна Кореја

juzna-koreja
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска ќе пристигнат во Сеул, каде ќе се сретнат со јужнокорејскиот претседател Јун Сук-јеол.

Тоа е прва посета на европските лидери кои учествуваа на самитот на Г7 во Хирошима, Јапонија, на таа источноазиска земја. Темите на нивните разговори ќе бидат многубројни: од економски до забранети севернокорејски програми за нуклеарно оружје до војната во Украина.

„Европската Унија и Јужна Кореја ќе дадат цврста заедничка поддршка за зачувување на меѓународниот поредок врз основа на законот“, се наведува во соопштението на Европскиот совет.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK